Pin Grup tarafından organize edilen Genç Perakendeciler Sahada (GPS) etkinliği, birinci ve ikinci kuşak perakendecileri bir araya getirdi. Gün boyu dinamik bir atmosferde gerçekleşen etkinlik, sektörün önemli isimlerinin ilham veren konuşmalarına sahne oldu.

Bu yıl altıncı kez düzenlenen Genç Perakendeciler Sahada (GPS), dijital dönüşüm konusunu ele aldı. 19 Aralık 2017 tarihinde Hilton İstanbul Bosphorus Otel’de gerçekleştirilen etkinlik, genç perakendecilerin geniş katılımına sahne oldu. Açılış konuşmasını yapan GPS Kurucusu Ergün Güler, kendi kişisel dönüşüm hikayesini katılımcılarla paylaştı. Dev markaların satış liderlerinin konuk edildiği GPS’in ilk konuşmacısı Coca Cola İçecek Satış Direktörü Hasan Ellialtı oldu. Değişimi yakalamanın verimliliğe olan katkısından bahseden Ellialtı, teknolojinin gelişmesiyle birlikte sektördeki insan potansiyelinin taşıdığı öneme şu sözlerle değindi: “Teknolojinin hayatımıza girmesiyle insana duyulan ihtiyaç elbette bitmiyor. İnsan olmadan bu iş olmayacak. Tam tersi bu noktada daha deneyimli, yetkin insanlara ihtiyaç duyuluyor.”
 
ERDEM ÇAKIR: GELECEĞİ START-UP’LARLA BİRLİKTE PLANLAMAK ÇOK ÖNEMLİ
 
Dijitalleşme sürecinde dışarıda kalan herhangi bir şirketin hayatta kalma şansı olmadığına vurgu yapan Nestle Satış Direktörü Erdem Çakır, “E-ticaret dünyada çok büyük bir hızla büyüyor. 2020’de dünyadaki toplam e-ticaret hacminin 4 trilyon doları geçmesi bekleniyor. Bugün dünyanın 5 büyük perakendecisi arasında iki tanesi e-ticaretle uğraşıyor: Ali Baba ve Amazon. Bu alan hızlı bir şekilde gelenekselden e-ticarete dönüşecektir. FMCG sektörü olarak bizim e-ticaret sahasında gideceğimiz çok yol var. Bu noktada biz Nestle olarak geleceği birlikte planlamak adına start-up’ların arkasında olma sözü verdik. Çünkü geleceği birlikte planlamamız büyük önem taşıyor.” dedi.
 
ALİ FUAT ORHONOĞLU: GENÇLER DİJİTAL DÖNÜŞÜMÜ GENLERİNE KODLAMALI
 
Unilever Türkiye Başkan Yardımcısı Ali Fuat Orhonoğlu ise, uzun vadeli kariyer düşünen genç perakendecilerin dijital dönüşümü DNA’larına kodlamaları gerektiğine değindi. Orhonoğlu sözlerine şöyle devam etti: “20’li yaşlarda olan genç perakendeciler bu sektörde uzun vadeli çalışmak istiyorlarsa bu işi genlerine almalılar. Dijital dünya, çok büyük bir potansiyelle büyüyor. Nereye gideceğini tahmin etmek artık çok zor. Bunu kimse bilmiyor. Önemli olan bunu DNA’mıza nasıl kodlayacağımızı bilmek. Unilever Türkiye’nin stratejisinde dijital dönüşüm çok önemli bir yere sahip. E-commerce kasımızı geliştirmemiz lazım. Bunu yok saymak sadece günü kurtarmak olur. Bizim bu noktada şirket olarak iş birliği içinde, biraz yolda öğrenerek biraz da global tecrübelerimizden faydalanarak bu işi büyütmemiz lazım.” 
 
YAVUZ ALTUN: DİJİTALLEŞME SÜRECİNİ ONLINE SATIŞ VE FACEBOOK’TA BAŞLATTIK
 
Yaşayan E-Ticaret Uygulamaları oturumunun konukları ise Happy Center Genel Müdürü Yavuz Altun, Özhan Market Genel Müdürü İbrahim Özhan ve Sarıyer Market İş Geliştirme Müdürü Erdal Ergin oldu. Kendi dijital dönüşüm süreçlerinde e-ticaretin önemine değinen Yavuz Altun “Günümüzde network’ün gücü Bill Gates ve Steve Jobs ile başlayan bir süreç. Bill Gates dünyada her masada, Steve Jobs ise her cepte olacağını söyledi ve her ikisi de yoğun bir şekilde ilerlediler. Bu sürecin bir uzantısı olarak Amazon ve Ali Baba gibi oluşumlar da pazarı domine ettiler. Günümüzde yapılan bir teknolojik uygulama çok kısa sürede 150-200 milyon kişiye ulaşıyor. Biz bu dijital dönüşümü yakalama sürecinde Parmakla Alışveriş uygulamasını gerçekleştirdik. Çünkü yeni nesil parmaklarını kullanarak telefon ya da tablet kullanmaya alışmış durumda. Dijitalleşme sürecini online satış ve Facebook’ta başlattık. Facebook’un takipçilerimize erişimi kapatmasının ardından kendi sosyal medya mecramız olan Memnuniyet.net’i kurduk. Facebook’ta Happy Cappy vb.  oyunlar yaptık ve 100 binin üstünde kişi bu oyunları oynadı. Daha sonra bunu HappyCan isimli bir aplikasyona çevirdik. Yaklaşık 700 bin kişi bu aplikasyonları indirdi. Online alışverişte ise Happycenter.com.tr ve Happy.com.tr olmak üzere Türkiye’nin 81 iline gönderim yapan iki platformumuz var.” sözleriye Happy Center’in teknolojik dönüşüm aşamalarına açıklık getirdi.
İbrahim Özhan da Eattoapp uygulamasına yaptıkları yatırımla global arenada izleyecekleri yoldan söz etti. Erdal Ergin ise, kendi dijital gelişim süreçlerinde offline kanallardaki değişimi online kanallara da aktarma döneminde yaşadıkları tecrübeleri, yıllara göre geliştirdikleri uygulamalar hakkında bilgi vererek aktardı.
 
CEMAL ÖZEN: YARININ PERAKENDECİSİ OLMAK İÇİN DÖNÜŞÜMÜ YAKALAMAK GEREKLİ
 
Dönüşümün Neresindeyiz oturumu, Erdal Tüfekçi’nin moderatörlüğünde Özen Perakende Grup Başkanı Cemal Özen, Mahallem.com CEO’su Ercan Balcı ve Botudio Kurucu Ortak ve CEO’su Ali Erhan Tamer’i ağırladı. Oturumda, sanal ticaretin şirketler için oluşturduğu atmosfere değinilirken, dijital dönüşümü doğru zamanda yakalamanın oluşturduğu farkın altı çizildi. Cemal Özen yarının perakendecisi olmak için bu sürecin bir şekilde yaşanmasının öneminden ve dönüşümü gerçekleştirmeyen firmaların bir gün mutlaka yolun kenarına çekilmeleri gerektiğinden bahsetti. Ercan Balcı, Mahallem.com’un ortaya çıkış öyküsünü e-ticaretin yeni trendlerinden yola çıkarak anlattı. Ali Erhan Tamer ise, son 30 yılda büyük resimde değişen en önemli şeyin ‘deneyim’ olduğundan ve data kullanımının dönüşümünden ‘Blockchain’ örneğini anlatarak bahsetti.
Tanıştıralım Beyniniz oturumunda ise Uzman Dr. Kerem Dündar söz aldı ve insan beyninin yapısından yola çıkarak dijital dönüşüm sürecinde fark yaratmanın önemine değindi.
 
PİN GRUP
KÜÇÜKBAKKALKÖY MH SELVİLİ SK NO:4/22 ATAŞEHİR ISTANBUL TURKIYE
+90 216 2911570
www.pin.com.tr
Perakende TV
Firma Haberleri

Arkadaşına Gönder

x