Genellikle agresif atılımlarıyla bilinen Amazon, bu tarz büyüme hamleleri sayesinde bugüne kadar birçok sektörün varlığını bitirdi.

E-ticaret devi Amazon, geçtiğimiz Salı günü Warren Buffet’ın yatırım şirketi Berkshire Hathaway ve US bank JPMorgan Chase ile birlikte kendi şirketlerinin çalışanlarının sağlık masraflarını düşürmek için yeni bir sağlık sigortası şirketi kuracağını açıkladı.  Genellikle agresif atılımlarıyla bilinen Amazon, bu tarz büyüme hamleleri sayesinde
bugüne kadar birçok sektörün varlığını bitirdi. İşte Amazon’un öldürdüğü sektörler:
 
Batarya şirketleri
 
Kullandığımız birçok teknolojik ürün için enerji sağlayan bataryaların geleceği, muhtemelen online hale gelmek olacak. Bu durum da batarya satışı yapan şirketler için oldukça kötü bir haber. Günümüzde sanal ortamdaki satışlar, toplam şarj aleti satışının yüzde 5’ini oluştururken, şarj aletlerinin bizzat online hale gelmesiyle birlikte bu durum Amazon’un satışların yüzde 90’ını elde etmesine ve kendi batarya markasını oluşturmasına neden olacaktır.
 
Giyim mağazaları
 
Dünyaca ünlü birçok önemli giyim mağazası Amazon gerçeğiyle yüzleşiyor. Morgan Stanley’nin 2006 yılında yaptığı bir araştırmaya göre Amazon liderliğindeki internet perakendecileri 2005 yılından beri kıyafet satışından 27,8 milyon dolar gelir elde ederken, büyük mağazalar 29,6 milyon dolar zarar elde ettiler. E-ticaretin yaygınlaşmasıyla ortaya çıkan yeni dengeye oldukça açıklayıcı bir örnek olan bu durum, Amazon’un büyük mağazaların varlığını ne şekilde tehdit ettiğini de ortaya koyuyor.
 
Elektronik şirketleri
 
Best Buy yıllarca Amazon tarafından kuşatma altında iken, elektronik perakendecisinin bir avantajı vardı - teknik zorluklarda müşterilere yardım etmeye hazır çalışan Geek takımı. Bununla birlikte, Recode, Temmuz ayında Amazon'un"bir ücret karşılığında ücretsiz Alexa danışmasının yanı sıra,ücretli ürün kurulumları sunmak için kurum içi cihaz uzmanları ordusu" şeklinde  kendi  Geek Takımı'nı çıkardığını" bildirdi. Böylecek Amazon elektronik şirketleri için de tehdit haline geldi. 
 
Lüks giyim mağazaları
 
Nordstrom, Amazon'un çevrimiçi baskınlığı ile sert biçimde vurulan bir başka geleneksel perakendeci.
CNBC'den Jim Cramer, Nordstorm'un hayal kırıklığı ile sonuçlanan bir çeyrek daha rapor etmesi sonrası " Amazon tüketici hakkında kendisinden daha çok şey biliyor. En iyi olanlar gözü kapalı tahmin çalışmaları yapabiliyor.” açıklamasını yaptı. 
 
Scott Galloway, şirketin Whole Foods'u satın alacağını doğru tahmin eden NYU Stern School of Business pazarlama profesörü, Amazon'un Nordstorm'u satın alabileceğini söyledi. Bu tahmin doğrultusunda e-ticaret devinin lüks giyim satışı yapan mağazaların satışlarına da sekte vurabileceği gerçeği ortaya çıktı.
 
Yemek servisi şirketleri
 
Geçtiğimiz eylül ayında yemek sipariş pazarına giren Amazon, lider yemek teslimat servisi GrubHub’a rakip olarak bu sektörde de yer almaya başlamıştı. Amazon’un bu hamlesi, yemek şirketlerinin sektördeki varlığına tehdit olarak yorumlanmıştı. 
 
Kitap dükkanları
 
Amazon üzerinden yaygın bir şekilde gerçekleştirilen kitap satışları, Barnes & Noble gibi dünyaca ünlü kitap dükkanlarının varlığını gözle görülür şekilde tehdit ediyor. İstatistikler Amazon’un pazardaki varlığının ardından kitap dükkanlarındaki satış yüzdelerini oldukça düşürdüğünü ortaya koyuyor.
 
Bakkal dükkanları
 
Amazon geçtiğimiz ağustos ayında ABD’li ünlü süpermarket zinciri Whole Foods’u satın almıştı. Şu an online kanalda en büyük market satışına sahip olan Whole Foods diğer online marketleri bünyesine alarak bu marketleri kendi distribütörleri olarak kullanabilir.
 
Sağlık sigorta şirketleri
 
Amazon’un kendi çalışanları için kuracağı sağlık sigorta şirketi, teknolojik çözümleri kullanarak daha uygun fiyatlı bir sağlık sistemi oluşturmayı hedefliyor. Eğer Amazon, kuracağı sağlık şirketinde bu hedefine ulaşırsa, pazardaki benzer faaliyeti olan ancak daha yüksek fiyat aralığı sunan sigorta şirketlerinin varlığını tehdit edecektir.
 
KAYNAK: BUSINESS INSIDER
 

Arkadaşına Gönder

x