Hızlı ve pratik alt yapısıyla günümüzde tüketicilerin vazgeçilmezi haline gelen e-ticaret sektörünün, gelecekte mağazadan alışveriş yapma alışkanlığını sona erdireceği öngörülüyor.

Teknolojik gelişmelerin hızlanması ile birlikte dijital dünya, git gide günlük yaşantının daha geniş bir bölümünü kaplar hale geldi. İnternet çağının doğal bir getirisi olarak; gazete ve kitap okuma alışkanlıkları, sosyalleşme faaliyetleri ve alışveriş stilleri değişim gösterdi. Örneğin günümüzde e-ticaret sektörünün varlığıyla birlikte, mağaza mağaza gezmek yerine daha hızlı ve geniş seçkili bir alışveriş deneyimi yaşamak isteyen tüketicilerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Ancak bu gelişme elbette dünyanın birçok ülkesinde mağazacılık sektörüne olumsuz etki gösteriyor. 
 
DİJİTAL DÖNÜŞÜM İŞ GÜCÜNE DARBE VURDU
 
Araştırmalar dijital dünyanın mağazalardaki iş gücüne büyük bir darbe vurduğunu ortaya koydu. İstatistiklere göre ABD’de geçtiğimiz yıl içinde elektronik ve beyaz eşya mağazalarında çalışan sayısında toplam 12.400 kişilik bir azalma meydana geldi. Giyim ve aksesuar mağazalarında ise yaklaşık 21.300 kişilik bir iş gücü kaybı yaşandı. Hobi, kitap, müzik ve spor malzemeleri mağazalarında ise 12.100 kişilik bir personel azalması ortaya çıktı. 
Tüm bu verilere bakıldığında dijitalleşmeyle birlikte yok olmaya yüz tutan birçok sektör gibi, ABD’de e-ticaretin de mağazacılığı bitirmeye başladığı öngörülüyor. Bu gelişmenin işsizlik problemini artırma olasılığı da uzmanların öngörüleri arasında yer alıyor.
 
KAYNAK: WOLF STREET
 

Arkadaşına Gönder

x