Dünyaca ünlü beslenme uzmanı Fransız Dr. Pierre Dukan’ın sağlıklı yaşam alanında dünya markası olan “Dukan Sağlıklı Atıştırmalık Ürünleri” Türkiye’de üretilmeye başlandı.

40 yılı aşkın süredir beslenme üzerine çalışmalar yapan ve “Sağlıklı yaşam-sağlıklı atıştırmalıklar” konusunda dünya çapında ekol olan Fransız Dr. Pierre Dukan, özel yulaf kepeği ve yulaf kepeğinden hazırlanan bisküvilerini Türkiye’de üretmeye başladı. Türk damak tadına uygun olarak özel yulaf kepeği kullanılarak üretilen ürünlerin lansmanı için Türkiye’ye gelen ve Pera Palace’ta düzenlenen toplantıda konuşan Dr. Pierre Dukan, “Obeziteden dolayı bütün dünyada sağlıklı ürünlere bir yöneliş var. Ancak sağlıklı diye sunulan ürünler de maalesef genellikle lezzetsiz olmaları dolayısıyla çok da sevilmiyor. Şeker ilavesi yapılmadan üretilen Dukan ürünleri ilelezzetten mahrum kalmadan sağlıklı beslenmek mümkün” diye konuştu.
 
 
 
FORMÜL FRANSA’DAKİLERLE AYNI
 
Türkçe’ye de çevrilen 11 kitap yazan Pierre Dukan, “Hem sağlıklı, hem lezzetli ve hem de erişilebilir fiyata” diye tanımladığı ürünler ile ilgili olarak, “Dukan Sağlıklı Atıştırmalık Ürünleri, formül ve malzemeleri Fransa’dakiler ile birebir aynı olarak Türkiye’de üretiliyor. Türkiye’deki üretimle birlikte ürünlerimiz uygun fiyatları ile çok daha fazla tüketici için erişilebilir hale gelecek” dedi. İlk etapta sağlıklı atıştırmalık için gerekli olan özel yulaf kepeği ve yulaf kepeğinden üretilen üç tatlı, iki tuzlu bisküvi seçeneği olmak üzere altı farklı ürün olarak raflarda yerini alan Dukan Sağlıklı Atıştırmalık Ürünleri, başta CarrefourSA ve Metro olmak üzere ulusal- yerel market ve süpermarketlerin yanı sıra hepsiburada.com üzerinden tüketiciye sunuluyor.
 
 
 
YULAF KEPEĞİ İLE 25 KAT TOKLUK HİSSİ!
 
Dukan Sağlıklı Atıştırmalıklar konseptinin temel bileşenini özel yulaf kepeği oluşturuyor.Dr. Dukan’ın verdiği bilglere göre Yulaf Kepeği, kötü kolestrol olarak adlandırılan LDL’yi dengelemeye yardımcı olan ve çözünebilen lifler içeriyor. Bu lif yapısı kan dolaşımındaki kolestrolün emilimini engelliyor. Yulaf ezmesiyle karşılaştırıldığında yulaf kepeği içerdiği yüzde 50’den fazla lifle daha etkili olabiliyor.
 
 
 
Yulaf kepeği sindirim sistemine girdiğinde içeriğindeki lifler suyu emerek jelimsi bir yapı oluşturuyor ve tokluk hissi veriyor. Yulaf kepeği kendi ağırlığının 25 katı kadar su emme kapasitesine sahip olduğu için 1 çorba kaşığı yulaf kepeği yediğinizde midenizde 360 gr.lık yer tutuyor.
 
 
 
Yulaf kepeği karbonhidratların sindirimini yavaşlatarak ve şekerin kan dolaşımına girme hızını azaltarak, yemekten sonra kan şekeri seviyesini düşük tutuyor. Dukan araştırmalarına göre altı hafta boyunca düzenli tüketilen yulaf kepeğinin kan şekeri düzeyleri üzerinde olumlu etkileri saptanmış. Diyete yulaf kepeğini eklemek, kanda glukoz ve insulin seviyeleri ve pek çok diyabet komplikasyonlarını önlemede ciddi yararlar sağladığı belirtiliyor. Yulaf kepeği lifinin sindirimi kolaylaştırdığı, yenilenin dolaşım sisteminden rahatça geçişine yardımcı olduğu ve düzenli kepek tüketenlerin bağırsak fonksiyonlarında belirgin bir iyileşme saptandığı kaydediliyor.
 
Dr. Pierre Dukan, sağlıklı beslenme için günde en az 1,5 kaşık yulaf kepeği yenmesini veya buna muadil şeker ilavesi olmayan ve içinde un bulunmayan, tamamen doğal yulaf kepeğinden üretilen bisküvilerin tüketilmesini tavsiye ediyor.

Arkadaşına Gönder

x