Kopaş Kozmetik’in 2020 yılına dair projelerini ve firma sektördeki pazar payını dinlemek için bir araya geldiğimiz Geleneksel Kanal Satış Müdürü Metin Mete “2020 yılında geçmiş yıllardan gelen büyüme ivmesini artırarak devam ettirmeyi hedefliyoruz. İnsan kaynağına değer veren bir firma olarak 2019 yılında en nitelikli iş gücünü bünyemize katmayı amaçladık. 2020 yılında da hem bu çabamızı devam ettireceğiz hem de bu iş gücümüzü güncel ihtiyaçlara göre eğitecek ve geliştireceğiz.”diyor.

Öncelikle sizi daha yakından tanıyalım isterseniz. Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?
 
1980 yılında Erzincan’da doğdum. 2002 yılında Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra iş hayatıma OYPA’da Satın Alma Uzmanı olarak başladım. 3 yıllık Satın Alma tecrübesi sonrası Coca-Cola İçecek’te 15 yıl satış şefliğinden Satış Direktörlüğü’ne kadar satışın her kademesinde Türkiye ve yurt dışında görev yaptım. En son Türkmenistan Ülke Satış Müdürü görevindeyken Türkiye’ye döndüm ve Kopaş Kozmetik’te Türkiye Satış Müdürü olarak görev almaya başladım.
 
BEBEK BAKIM VE AĞDA KATEGORİSİNDE PAZAR LİDERİYİZ
 
Firma profilini ve kozmetik sektöründeki pazar payınızı sizden dinleyebilir miyiz?
 
Kopaş Kozmetik 1974 yılında Eczacı Adil Karağaaç tarafından kurulmuş %100 yerli bir firma. Dalin ve Sesu gibi bilinirlik oranı çok yüksek ve dalında lider markaları üretip tüketicilerle buluşturuyoruz. Bebek bakım, ağda, parfüm ve deodorant, bebek maması, bebek bezi gibi ürünlerin üretim ve dağıtımını gerçekleştiriyoruz. Toplamda 349 çalışanımız var. 35 bayimizle Türkiye’de güçlü bir dağıtım ağımız var. Bebek bakım kategorisinde %42 ve ağda kategorisinde %22 payla pazar lideriyiz. Üretim ve dağıtımını yaptığımız diğer ürünlerde de 2019 yılını pazar payı kazanarak kapatıyoruz. 
 
Kopaş Kozmetik’in 2020 yılına dair hedefleri arasında neler bulunuyor?
 
Kopaş olarak 2019 yılını kapatırken kendi alanında yine bir başka güçlü marka olan Bebedor’un satın almasını gerçekleştirdik. 2020 yılında Bebedor markasını daha da güçlendirmek ve bebek aksesuarları pazarında etkisini artırmak istiyoruz. Yine mevcut diğer markalarımız için de güzel haberlerimiz olacak. 2020 yılında geçmiş yıllardan gelen büyüme ivmesini artırarak devam ettirmeyi hedefliyoruz. İnsan kaynağına değer veren bir firma olarak 2019 yılında en nitelikli iş gücünü bünyemize katmayı amaçladık. 2020 yılında da hem bu çabamızı devam ettireceğiz hem de bu iş gücümüzü güncel ihtiyaçlara göre eğitecek ve geliştireceğiz.
 
KADINLARIN SATIŞ SEKTÖRÜNDEKİ VARLIĞINI DESTEKLEMEK İÇİN WIS PLATFORMU’NA ÜYE OLDUK
 
Kampanyalarınızdan ve sosyal sorumluluk çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Kasım ayında Lösemili Çocuklar Haftası’nda “Maskemi takarım farkındalık yaratırım” sloganıyla sirket olarak Lösemili cocukların yaşadığı sorunlara dikkat çekmek için maskelerimizi taktık. Dalin markamızla AÇEV ile iş birliği içinde çocukların el yıkama alışkanlığını geliştirmesi için proje yaptık. Yine ACEV’in “İlk İş Babalık” projesine destek vermek için Avrasya Maratonu’nda şirketimizin çalışanlarıyla beraber koştuk ve bitişi geçen her şirket çalışanı adına şirket olarak bağışta bulunduk. Ayrıca kadınların satışta daha fazla yer almasını destekliyoruz ve bu yüzden Women in Sales platformuna üye olduk. 
 
 

Arkadaşına Gönder

x