MOPAŞ’ın 2013 yılında 10 milyon dolarlık yatırımla faaliyete geçirdiği Seçkin Seracılık, bugün toplamda 90 bin metrekarelik alanda Jeo-Termal ısıtmalı modern alanında hizmet veriyor.

Seçkin Seracılık’ın faaliyetleri ve ülke ekonomisine katkıları hakkında bilgi almak için bir araya geldiğimiz Ziraat Mühendisi Abdülhamit Yanık, “Yıllık ortalama 2000 ton kapasiteyle domates yetiştiriyor, iyi tarım uygulamaları ile müşterilerimizin sofralarına sağlık ve tazelik getiriyoruz!” diyor.
 
İlk mahsulünü 2013 yılının ocak ayında alan Seçkin Seracılık bugün ne kadarlık bir alanda hizmet veriyor? Serada hangi cins ürün çeşitleri yetiştiriliyor?
 
Seçkin Seracılık 72 bin metrekaresi kapalı sera alanı olmak üzere toplamda 90 bin metrekarelik alanda hizmet veriyor. Bu alanın yanı sıra araziye bitişik olarak bulunan, 65 bin metrekarelik ayrı bir arazi de ileri de seracılık faaliyetlerinde kullanılmak üzere Seçkin Seracılık bünyesine katıldı. Manisa Salihli’de bulunan serada salkım domates, tekli iri beef  domates, kokteyl ve cherry domates çeşitlerinde ürün yetiştiriliyor. Aynı zamanda Seçkin Seracılık bünyesinde yetiştirilen ürünlerin paketlenmesi ve saklanması için 900 metrekare kapalı alan ve 2 tır kapasiteli soğuk hava deposu da mevcut.
 
YILLIK 2 BİN TON KAPASİTEYLE ÜRETİM SAĞLIYORUZ
 
Seçkin Seracılık, ne kadar kapasiteyle üretim sağlıyor?
 
Jeotermal ısıtma sistemiyle faaliyet gösteren Seçkin Seracılık, yıllık ortalama 1700-2000 ton arası kapasiteyle salkım domates yetiştiriyor. Jeo-Termal ısıtmalı modern seramızda iyi tarım uygulamaları ile müşterilerimizin sofralarına sağlıklı ve taze ürünleri getiriyoruz.
 
MOPAŞ’ın sera tesisini kurarken Salihli bölgesini tercih etme nedeni nedir?
 
Seçkin Seracılık bünyesinde yılın tamamında üretim yapıldığı için ısıtma sistemi kullanılması gerekiyor. Tesis kurulurken Manisa’nın Salihli ilçesinin seçilmesinde şirketin kullanım izni olan jeotermal sahanın bu bölgede yer alması etkili oldu. Çünkü sera ısıtması 1000-1200 metre derinlikten çıkarılan 70-75 derece jeotermal suyla yapılıyor. Oysa jeotermal suyu olmayan bölgelerde serayı ısıtmak için enerji olarak doğalgaz ya da kömür tercih ediliyor. Bu durum da %50-%60 arası daha fazla maliyet oluşturuyor. Bu faktörlerin dışında Salihli ilçesinin tarıma elverişli ve jeotermal ısınma sağlayabilen bölgesinde seracılık yapmanın, çok daha sağlıklı mahsuller elde edilmesini sağladığını da belirtmekte fayda var.
 
JEO-TERMAL ISITMA İLE MODERN SERACILIK 
 
Tesiste kullanılan jeotermal ısıtma sisteminin diğer sistemlerden farkı ve öne çıkan özellikleri nelerdir?
 
Jeo-Termal ısıtma, doğal bir sistem olduğu için çevreye zarar vermez. Bu sebeple diğer ısınma sistemlerine göre doğaya daha saygılı ve çevreye duyarlı bir ekim faaliyeti oluşturulmasına zemin hazırlar. Seçkin Seracılık olarak ürettiğimiz mahsullerin kalitesine hassasiyetle yaklaşıyor, sağlıklı ve doğal ürünler yetiştirmeye özen gösteriyoruz. 
 
Serada ne kadar personel çalışıyor?
 
Seçkin Seracılık’ta, 3’ü teknik personel olmak üzere toplamda 50 kişi çalışıyor. Yaz dönemlerinde bu sayı 60-65 kişiye kadar çıkabiliyor. 
 
SAĞLIKLI, DOĞAL VE TAZE ÜRÜNLER 
 
Serada üretilen ürünlerin sağlık açısından ne gibi faydaları bulunuyor?
 
Son yıllarda dünyada olduğu gibi ülkemizde de üretim alanlarının daralmasından dolayı üreticilerin amacı birim alanda üretimi artırmak oldu. Bu amaçla hidroponik yani su kültüründe üretim, topraksız tarım teknikleri gibi az alandan daha fazla ürün sağlayan üretim teknikleri geliştirildi. Seçkin Seracılık’ta yapılan topraksız tarım ile iklimlendirme, sulama, ısıtma gibi takibi gereken işlerin tamamını bilgisayar kontrolünde yapılıyor. Topraksız tarım üretiminde besleme amaçlı kullanılan gübreler ve ilaçlar tamamen Tarım Bakanlığı’nın ilgi kontrol dairesinin ruhsat verdiği güvenilir ürünlerden oluşuyor. Son yıllarda serada yapılan kimyasal ilaçlamalar en aza indirgenerek biyolojik mücadeleye önem verilirken ve bu amaçla biyolojik tuzaklar faydalı böcekler vb. üretim uygulamalarından yararlanılıyor. Seçkin Seracılık’ın amacı, daima tüketicilerin güvenle tüketebileceği, gönül rahatlığıyla sofrasında yer vereceği ürünler yetiştirmek. Tüm tarım uygulamalarımızı bu hassasiyetle gerçekleştiriyoruz.
 
ALMANYA VE RUSYA’YA İHRACAT YAPIYORUZ
 
Seçkin Seracılık Tesisi’nde kullanılan topraksız tarımın, topraklı tarıma göre avantajları nelerdir?
 
Topraksız tarım uygulamasında topraklı tarıma göre dekardan 8-10 ton daha fazla ürün elde edilebiliyoruz. Üstelik topraksız tarımda ürün kalitesi yıllara göre değişmiyor ve her yıl aynı kalitede ürün alınıyor. Topraklı tarımda toprak gücünün azalmasından dolayı ürün kalite ve veriminde azalma olur. Topraksız tarımda ise üretici her yıl aynı ürünü ekebilmenin avantajını yaşar. Homojen üretime elverişli topraksız tarım sisteminde toprak kaynaklı patojenik hastalıklar yok olur ve daha sağlıklı üretim sağlanır. Bütün bu avantajlar, Seçkin Seracılık’ta topraksız tarım tercih edilmesine neden olmuştur.
 
Seçkin Seracılık’ın ülke ekonomisine katkıları hakkında bilgi verir misiniz?
 
Seçkin Seracılık Türkiye ekonomisine hem üretim hem de istihdam alanında katkı sağlamaktadır. Bünyesindeki iş kapasitesi ile istihdama katkı sağlayan tesis, yıllık ürettiği 2000 tonluk domates ile iç piyasaya ürün temin ederken; Almanya ve Rusya gibi ülkelere ihraç sağlayarak ülkemize döviz getirisi kazandırmaktadır.
 

Arkadaşına Gönder

x